sobota, 28 lutego 2015

Wskazówki dotyczące wspólnego spacerowania

Psy to zwierzęta stadne. Potrzebują regularnego kontaktu z innymi pupilami :)
źródło zdjęcia: http://www.wroclaw.pl/wroclaw-sobotni-spacer-na-czterech-lapach
Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa dla pupila socjalizacja, regularny kontakt z innymi psami, poznawanie i eksplorowanie nowych zapachów. Mieszkamy czasami w warunkach, w których ciężko jest nam porządnie wybiegać psa lub znaleźć dla niego właściwych kompanów do zabawy. Czasami obawiamy się również, że nie będziemy w stanie kontrolować pupila, boimy się jak zareaguje na nowych kolegów i czy poradzimy sobie w danej sytuacji. Niejednokrotnie nie wiemy, jak zaaranżować spotkanie z innymi właścicielami psów, którzy również mieliby ochotę pójść na wspólny spacer. Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebom opiekunów psów, organizujemy Spacery na Czterech Łapach. Organizowane są przez specjalistów, są to m. in. behawioryści, zoopsycholodzy, trenerzy szkolenia psów, doradcy ds. żywienia psów. Podczas wędrówki służą pomocą i radą.
Warto zastanowić się, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wspólnego spaceru, aby był to czas spędzony przyjemnie a jednocześnie bezpiecznie dla każdego uczestnika wydarzenia.
Dzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami, będącymi odpowiedzią na powyższe pytania. :)Czas oczekiwania na przyjście reszty spacerowiczów można
wypełnić wspólną zabawą ze swoim psem :)

Należy zwrócić uwagę na:

1. Relacje ze swoim pupilem.
2. Relacje psa z innymi czworonogami.
3. Sygnały uspokajające.
4. Sygnały ostrzegające przed atakiem.
5. Smycz podczas witania się psów ze sobą.
6. Emocje opiekuna.
7. Sytuację, gdyby psy wszczęły bójkę.
8. Przepisy, jakie obowiązują każdego właściciela psa.
9. Żółtą wstążkę na smyczy.
10. Dodatkowe akcesoria dla psa.

1. Relację ze swoim pupilem podczas spaceru. Oprócz elementów wspólnej zabawy z innymi psami warto też samemu pobawić sie z pupilem, zachęcić go do współpracy z nami poprzez ćwiczenie komend lub zwykłe skupienie uwagi na przewodniku. Nawet najprostsza komenda wykonana w nowym miejscu, przy tak dużej ilości psów, jest powodem do dumy  i podwójnej nagrody dla pupila  :) Nagrodą może być smakołyk, zabawka lub pochwała wypowiedziana wysokim tonem.

Wzorowe skupienie uwagi psa na przewodniku,
pomimo obecności drugiego pupila :)
2. Relacje psa z innymi uczestnikami spaceru. Należy starać się, aby były nacechowane pozytywnymi emocjami. Chwalmy psa wysokim tonem głosu, gdy jest wyluzowany i przyjaźnie wita się z drugą stroną. Ale nie róbmy tego, gdy jest zestresowany. Możemy natomiast zareagować tzw. "przekierowaniem" jego uwagi na przysmak lub zabawkę, gdy psiak jest zbyt spięty w relacji z innym pupilem lub zbyt bardzo "napastliwy" podczas zabawy. Pamiętajmy, że nie należy karcić psa, gdy będzie zachowywał się niezgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zacznie wówczas negatywnie kojarzyć sobie obecność drugiego pupila.

Sygnały uspokajające wysyłane przez oba psy: odwracanie głowy,
boczna postawa ciała, oblizywanie się i obserwacja drugiego osobnika "kątem oka" :)
3. Sygnały uspokajające, które psy wysyłają innym osobnikom. Jest to naturalny psi język, który ma za zadanie uspokoić drugą stronę. Jest to m.in.
 • oblizywanie się, 
 • odwracanie głowy, 
 • obserwowanie "kątem oka",
 • wąchanie podłoża,
 • podchodzenie po łuku, 
 • spowolnienie ruchów, 
 • pozorne zainteresowanie czymś innym, 
 • oblizywanie się,   
 • uniesienie łapy
Nie należy na siłę ciągnąć psa na smyczy do drugiego pupila w celu przyspieszenia ich rytuału powitania i "badania się". Pozwólmy naszemu psiakowi na spokojne obwąchanie i poznanie drugiego pupila. A jeśli zanadto się zestresuje odwróćmy, jego uwagę np. przysmakiem.

4. Sygnały ostrzegawcze psa, które informują drugiego osobnika, aby ten wycofał się. W przeciwnym razie może ruszyć do ataku. Jest to m. in.:
 • patrzenie frontalne, 
 • warczenie, 
 • zjeżona sierść na karku , 
 • zmarszczony pysk , 
 • obnażone zęby , 
 • napięty ogon. 
Należy rozładować napiętą sytuację, aby nie doszło do konfrontacji. Na spacerze możemy przekierować uwagę psa na przysmak, zabawkę, obejść po łuku obiekt wzbudzający agresję lub zmienić kierunek. Nie należy karcić psa za wysyłanie sygnałów ostrzegawczych, gdyż może to pogorszyć sytuację i zmotywować go do zaatakowania. Pies w przyszłości może zacząć pomijać sygnały ostrzegawcze podczas komunikacji z drugą stroną i przejść od razu do kolejnego etapu, czyli ataku.

Pies powinien poznawać ludzi i psiaki na luźnej smyczy,
która powinna przypominać literę "U"
5. Podczas zapoznawania ze sobą psów, opiekun powinien poluzować smycz. Jeśli będzie napięta, pupil może napierać na nią z jeszcze większą siłą. Może to również wprowadzić nerwową atmosferę między psami. Zasady chodzenia psa na luźnej smyczy zawarte są w artykule TUTAJ.

6. Nasze emocje podczas wspólnego spaceru.  Psiak potrafi je wyczuć i "przejść" na niego. Dlatego jeśli jesteśmy zestresowani, warto wyluzować się i skupić się na pozytywnych rzeczach.

Nastrój właściciela udziela się psu. Wyluzowany i uśmiechnięty opiekun przekazuje informację
swojemu pupilowi, że wszystko jest w porządku i nie ma powodu do stresu :)
7. W razie sytuacji, gdyby psy zaczęły się gryźć, należy niezwłocznie zawołać jednego z organizatorów spaceru. Nie wolno wkładać rąk między psy lub/i chwytać za obrożę. Pies może odruchowo ugryźć człowieka. 

8. Przepisy jakie obowiązują każdego właściciela psa:
panowanie nad podopiecznym w miejscach publicznych tak, by nie stwarzał zagrożenia dla bezpieczeństwa innych ludzi i zwierząt (Art. 77 Kodeksu Wykroczeń), oznacza to, m. in. że nie należy spuszczać ze smyczy pupila, który wykazuje zachowania agresywne lub jest lękliwy
obowiązek opiekuna czworonoga jest sprzątanie po nim (Art. 4 Ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach)
każdy pies powinien posiadać identyfikator (Art. 10a Ustawy o ochronie zwierząt)
szczepienie czworonoga raz w roku przeciwko wściekliźnie (Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt).
smycz i kaganiec jest nieobowiązkowy, ale służy zachowania ostrożności. W Polsce nie ma jednolitych przepisów nakazujących prowadzenia psa na smyczy i w kagańcu. Natomiast art. 77 kodeksu wykroczeń mówi o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia „ Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny” Nakazy co do sposobu trzymania psa na smyczy lub w kagańcu mogą ponadto wynikać też z konkretnych regulaminów tj. przepisy administracji lokalnej, w komunikacji miejskiej, centrów handlowych czy obiektów sportowych.

Żółta wstążka oznacza m. in. psa agresywnego, z problemami behawioralnymi,
nieukończonym szkoleniem. po przebytym urazie, operacji chirurgicznej.
Taki psiak potrzebuje większej przestrzeni.
9. Żółta wstążka na smyczy informuje innych opiekunów, że pies jest agresywny lub lękliwy. Psy, które nie radzą sobie w warunkach takich jak na spacerze ( duża ilość psów i ludzi), mogą stanąć w odległości jaką tolerują i podążać w takiej odległości za grupa (powolne, stopniowe przywykanie).

Pies, który nosi żółtą wstążkę, nie musi unikać wspólnych spacerów.
Wystarczy, że będzie zachowywał bezpieczną odległość od innych psiaków
i skupi się na relacji ze swoim opiekunem :)
10. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą miski i wody w butelce, aby napoić psa, gdy będzie spragniony. A także wrzućmy do plecaka ulubione przysmaki i zabawkę pupila, aby popracować nad kontaktem i pozytywną relacją z nim :)
Podczas spaceru przydaje się torba na pasie, tzw. nerka.
Opiekun ma pod ręką przysmaki, zabawkę oraz woreczki :)
Mamy nadzieję, że powyższe rady będą pomocne dla uczestników Spaceru na Czterech Łapach, aby wspólnie spędzony czas był dla wszystkich bezpieczny oraz przyjemny  :)

Niniejsze wskazówki dotyczące reakcji opiekuna na zachowanie psa lękliwego lub agresywnego mają na celu podzielenie się wiedzą z zakresu zoopsychologii. Natomiast dokładny sposób, jak poprawnie należy wykonywać dane czynności (tj. przekierowanie uwagi psa lękliwego lub agresywnego na zabawkę, przysmak) prezentowany jest przez specjalistę podczas zajęć. W sytuacjach, w których właściciel nie radzi sobie z kontrolą nad zachowaniem psa ( jest lękliwy lub agresywny), powinien skontaktować się z treserem psów lub behawiorystą.
Podczas wspólnego spaceru specjalista może porozmawiać z opiekunem, udzielić kilku rad, a także umówić się na indywidualne spotkanie. Natomiast nie ma możliwości i czasu, aby podczas organizowanego wydarzenia przeprowadzić pełną i profesjonalną lekcję szkolenia psa lub terapię behawioralną.

Małgorzata Zawadzka
Stowarzyszenie na Czterech Łapach

Aportowanie piłki podczas Spaceru na Czterech Łapach :)
źródło zdjęcia: www.wroclaw.pl/wroclaw-sobotni-spacer-na-czterech-lapach2 komentarze:

 1. My się spotykamy ale z nowych psów to suki mają pierwszeństwo bo nowe psy są nie zawsze mile widziane

  OdpowiedzUsuń